



Misją AMI jest poprawa losu zwierząt!
Wpisz KRS 0000351015 w zeznaniu podatkowym.
KRS 0000351015 (kliknięcie numeru kopiuje go do schowka)
Twoje 1,5% to nadzieja dla najbardziej potrzebujących – porzuconych, schorowanych zwierząt. Ciebie to nic nie kosztuje. Ty tylko decydujesz na rzecz kogo zostanie wykorzystane 1,5% Twoich podatków. Tylko tyle i aż tyle. Bowiem dla psiaków, które doświadczyły głodu, porzucenia, samotności, okrucieństwa to jedyna szansa na poprawę losu. Nasza niewielka Fundacja nie otrzymuje żadnych dotacji ani dofinansowania, dlatego tak ważne jest 1,5%, o którym Ty decydujesz.
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku za pośrednictwem e-pity.pl.
Program e-pity Copyright 2024-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.
Wersja do pobrania dla systemu MS Windows.
Wersja on-line uruchamiana w przeglądarce internetowej.
uwaga: zmiana nazwy pliku instalacyjnego (.exe) jest niedozwolona i może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem oprogramowania
Rozlicz swój PIT z darmowym programem PITax.pl.
Darmowy program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu “PITax dla OPP”.
https://www.pitax.pl/
Otwórz e-pit na stronie podatki.gov.pl.
https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
rozliczanie PITówprzewodnik po rozliczaniu PITów
Na co przeznaczamy środki z 1,5%?
Wszystkie środki pozyskane z 1,5% w całości zostają przeznaczone na utrzymanie psów, podopiecznych Fundacji AMI, oraz poprawę warunków ich bytowania w Przytulisku, tj.: karma, leki, zabiegi/operacje medyczne, ocieplenie bud, remont kojców i bud.
Czym się zajmujemy?
- zapewniamy podopiecznym opiekę weterynaryjną,
- poszukujemy domów tymczasowych i adopcyjnych dla naszych podopiecznych,
- prowadzimy edukację młodzieży i dorosłych w zakresie humanitarnego podejścia do zwierząt,
- specjalizujemy się w terapii psów trudnych; dajemy im nie tylko pełną miskę i dach nad głową, ale przede wszystkim zrozumienie, szacunek dla ich potrzeb, akceptację i poczucie bezpieczeństwa.
Cieszymy się, że nasza wiedza, doświadczenie i zaangażowanie przynoszą rezultaty - trudni podopieczni stają się zrównoważeni i przyjaźni.
1,5% podatku - często zadawane pytania
1. Czym jest 1,5% podatku?
To skrót od niewielkiego procenta od podatku dochodowego osób fizycznych, który możemy przekazać na rzecz organizacji społecznych. 1,5% to nieco ponad jedna setna podatku, którą możesz przekazać wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Aktualną listę organizacji uprawnionych do otrzymywania procenta podatku znajdziesz na stronie niw.gov.pl 1,5% podatku to przywilej OPP, dzięki któremu mogą lepiej funkcjonować, otrzymując bezpośrednio wsparcie od podatników.2. Czy 1,5% podatku jest darowizną?
Nie, 1,5% podatku można przekazać na cele społeczne, jednak nie jest to tożsame z darowizną. Darowizny można przekazywać organizacjom pozarządowym przez cały rok.3. A co jeśli nie przekażę 1,5% żadnej organizacji?
Jeśli nie wybierzesz żadnej organizacji, to ta część Twoich podatków trafi do puli środków, którymi dysponuje Urząd Skarbowy i Minister Finansów. Pieniądze nie wrócą do Ciebie ani nie obniżą Twojego podatku. Dysponując swoim 1,5% możesz zdecydować, jaką organizację charytatywną wesprzesz, jednocześnie pomagając w realizacji misji organizacji pozarządowej.4. Dlaczego już nie 1% a 1,5%?
Od lipca 2022 r. Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP) można przekazać 1,5% swojego podatku, a nie jak było wcześniej – 1%.5. Jak przekazać 1,5% podatku
Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.6. Od kiedy procent podatku można przekazywać OPP?
Od momentu, kiedy otrzymasz swój PIT za 2024 rok, możesz się rozliczać. Jeśli chcesz skorzystać z platformy rządowej e-pity, która będzie zawierać wszystkie dane z Urzędu Skarbowego, musisz zaczekać na jej uruchomienie (zwykle dzieje się to w połowie lutego).
`
7. Do kiedy procent podatku?
Ile mam czasu, żeby przekazać swoje 1,5%?
Na przekazanie procenta podatku dla OPP masz tyle samo czasu, co na rozliczenie się z fiskusem. Bez względu na rodzaj deklaracji, zeznanie musi być złożone do 30 kwietnia 2025 roku. Pamiętaj, że należny podatek musisz zapłacić jak najszybciej po złożeniu deklaracji (nie później niż do 2 miesięcy po upływie terminu złożenia deklaracji)!8. Kto może przekazać 1,5% podatku?
Prawo, by przekazać 1,5% podatku, dotyczy wszystkich podatników rozliczających w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Mogą go rozliczyć zatem podatnicy rozliczający się:
• poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji, czy z tzw. innych źródeł), czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 12% i 32%
• podatkiem liniowym,
• ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych,
• podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.9. Czy procent podatku jest obowiązkowy?
Oczywiście, że nie! To przywilej, z którego możemy skorzystać. Obywatele, płacący co roku podatek dochodowy od osób fizycznych, mają prawo zdecydować, czy i na jaką Organizację Pożytku Publicznego chcą przekazać jedną setną kwoty, która i tak zasiliłaby konto Skarbu Państwa. W ten sposób wspieramy działania społeczne, mając bezpośredni wpływ na to, jak wydawane są nasze pieniądze. Jeśli w deklaracji podatkowej nie wskażemy, gdzie powinien trafić 1,5% podatku należnego, o przeznaczeniu tej kwoty, podobnie jak w przypadku pozostałej sumy oddanej fiskusowi, zdecydują później politycy.10. Jak przekazać 1,5% podatku od emerytury?
Emeryci i renciści w 2025 roku nadal będą mieli możliwość przekazania swojego podatku na rzecz OPP poprzez formularz PIT-OP.11. Jak sprawdzić status OPP?
Potwierdzeniem nabycia statusu OPP jest odpowiedni wpis do KRS (na wyciągu z KRS, w polu „status opp” jest wpisane słowo „TAK”). Lista Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok jest przed 30 listopada poprzedniego roku publikowana na stronach Narodowego Instytutu Wolności.

